سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نیمکت آخر

ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت نه اندیشه ها را

با مراحل رشد زبانی کودکان آشنا شوید

 

اگر کودک شما قبل از 1 سالگی شروع به صحبت نکرد، مطمئن باشید که تا 15 ماهگی حرف زدن را آغاز و در 18 ماهگی لغات بسیاری را به زبان خواهد آورد و معنی لغات بسیاری را خواهد دانست.
 تنها یک کلمه است که موجب عکس العمل منفی او می‌شود: «نه!»
 

 
رفتارهای حسی اولین کلمات هستند
 
رفتارهای حسی یا آن چه کودک شما می‌فهمد، قبل از کلماتی هستند که او به زبان می‌آورد. زمانی که شما با او حرف می‌زنید، در واقع به رشد زبانی او کمک می‌کنید. اگر او هنوز قادر نیست کلمه‌ای به زبان آورد و هنگامی که با او حرف می‌زنید تنها سکوت می‌کند، در واقع در حال دریافت اطلاعات و لغات است. بعضی از کودکان به تمرین بیشتری نیاز دارند تا برای تولید صدا زبان و دهان خود را با هم هماهنگ کنند.
 
مراحل رشد زبانی
 
قبل از آن که بدانید چه زمانی کودکتان شروع به حرف زدن خواهد کرد، بگذارید مراحل گفتاری را برایتان شرح دهیم.
 
0-3 ماهگی
 
کودکتان به سرعت حرف زدن با شما را یاد خواهد گرفت. یکی از روش‌های ارتباطی کودکان، گریه کردن است. در نگاه اول شاید این گونه به نظر نرسد اما در واقع گریه کردن نیز یکی از مراحل رشد زبانی است و کودک شما بدین طریق می‌خواهد شما را از احوال خود آگاه کند. حتی ممکن است متوجه شده باشید که او به چندین نوع مختلف و با توجه به نیازهایش گریه می‌کند.
 
4-6 ماهگی
 
در سن 4 تا 6 ماهگی عکس العمل کودک شما خنده و یا زمزمه خواهد بود. در این سن او به این روش با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. اگر چه او قادر به بیان کلمات واقعی نیست اما باید بتواند صداهایی شبیه به آن را تولید کند. شما باید حروف صداداری مانند «اه» یا «اوه» از او بشنوید. بعدها او همین حروف صدادار را با حروف بی صدا ترکیب خواهد کرد و کلماتی چون «ماما» و «بابا» را خواهد ساخت.
 
7-12 ماهگی
 
رفتارهای حسی کودکتان در این دوره رشد خواهد کرد. او لغات بیشتر و ساختارهای ساده‌ای چون «نه نه» را درک خواهد کرد. او هنوز قادر به حرف زدن نخواهد بود اما با کمی دقت در رفتارش خواهید فهمید که سعی در ساخت صداهایی که شما بیان می‌کنید، دارد. 7 تا 12 ماهگی دقیقا جواب سوال شما است: کودک من چه زمانی سخن می‌گوید؟ اگر او هنوز حرف زدن را آغاز نکرد، نگران نشوید. او به زودی اولین کلمات را بیان خواهد کرد.
 
اولین لغات کودکان
 
کودک شما اولین لغات خود را در سن 11 تا 14 ماهگی بیان کند. در سن 18 ماهگی او باید تا 20 کلمه را به زبان آورد. البته تمام کودکان این گونه نیستند. اگر در این باره از چند مادر سوال کنید، جواب‌های متفاوتی خواهید شنید. مراحل رشد زبانی کودک تنها برای کمک به پزشکان و والدین کودک در نظر گرفته شده است.
 
از رشد زبانی کودکان نوپا حمایت کنید
 

پیدا کردن زمان دقیق حرف زدن کودکان غیر ممکن است. فرقی نمی‌کند کودکتان حرف زدن را زود با دیر آغاز کرده است، شما می‌توانید به رشد مهارت‌های زبانی و دامنه لغات او کمک کنید. به این نکته‌‌ها توجه کنید:
 
شرح دهید- در طول روز، زمانی که وقت خود را با کودکتان سپری می‌کنید، درباره کارهایی که او و خودتان انجام می‌دهید با او صحبت کنید: «من دارم دو لیوان شیر آماده می‌کنم تا برای صبحانه با هم بخوریم.»
 
رفتاری بچگانه نداشته باشید- با کودک خود به زبانی ساده و واضع صحبت کنید و از لغات و جمله‌های کامل استفاده کنید.
 
لغاتی که کودکتان بیان می‌کند را به درستی تکرار کنید- اگر او به شما گفت «شی» به او این گونه پاسخ دهید: «بله! این شیر است. ما می‌خواهیم برای صبحانه یک لیوان شیر بنوشیم.»
 
بخوانید، بخوانید و بخوانید- تا جایی که می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید. شعرهای کتاب‌ها قافیه دارند و برای رشد زبانی کودکان بسیار عالی است. لغات قافیه دار باعث می‌شوند که کودک صداها و بخش‌های مختلف لغات را از هم تشخیص دهد.
 
سوال کنید- تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مکالمه دو طرفه بهترین راه برای رشد زبانی است زیرا موجب تمرین مهارت‌های جدید کودکان می‌شود. بنابراین از کودکتان سوال‌هایی کنید که جواب آن به «آره» یا «خیر» ختم نشود. این روش او را وادار به استفاده از لغات و در نتیجه پیشرفت زبانی می‌کند.
 
نام ببرید و توضیح دهید- سعی کنید هر چه را که در اطرافتان می‌بینید برای کودکتان نام ببرید و درباره آن توضیح دهید.[ پنج شنبه 93/3/15 ] [ 12:25 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

الکسا