سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نیمکت آخر

ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت نه اندیشه ها را

تفسیر نقاشی کودکان

? نقاشی‌ گروه‌ بچه‌ها در یک‌ صفحه‌:

اگر شما از کودک‌ خود بخواهید که‌ خود و دوستان‌ خود را به‌ تصویر بکشد، معمولا گروهی‌ از بچه‌ها را در حال‌ بازی‌ یا انجام‌ یک‌ فعالیت‌ گروهی‌ به‌ تصویر خواهد کشید، در حالی‌ که‌ اگر کودک‌ شما منزوی‌ یا ناسازگار باشد، اغلب‌ در محدوده‌ خارجی‌ گروه‌ و یا به‌ صورت‌ تنها کشیده‌ خواهد شد.? تصویر خواب‌ و رویا:

کودکان‌ و حتی‌ نوجوانان‌ معمولا خواب‌ و رویای‌ خود را به‌ صورت‌ نقاشی‌ ارائه‌ می‌دهند و سپس‌ آن‌ را توضیح‌ می‌دهند و در این‌ مورد تبحر خاصی‌ دارند، زیرا از تصویر کردن‌ آن‌ هیچ‌ ترسی‌ ندارند و خود را در هیچ‌ موردی‌ مقصر ندانسته‌ و همه‌ چیز را به‌ عهده‌ خواب‌ و رویا می‌گذارند! البته‌ نقاشی‌ خواب‌ و رویا ممکن‌ است‌ ترسها یا حتی‌ تمایلات‌ کودک‌ را به‌ تصویر بکشد. برای‌ این‌ مساله‌ تصویر کودک‌ قوی‌ و بزرگتر از دیگران‌ نمونه‌ای‌ است‌ که‌ معمولا دیده‌ می‌شود.? خانه‌ و محل‌ زندگی‌:

در بیشتر نقاشیهای‌ کودکان‌، خانه‌ بیشتر از هر چیز دیگری‌ به‌ تصویر کشیده‌ می‌شود.
البته‌ کودکان‌ در آغاز، خانه‌هایی‌ معمولی‌ و پیش‌پاافتاده‌ را به‌ تصویر می‌کشند، اما با افزایش‌ سن‌ و به‌ دست‌ آوردن‌ مهارت‌ کافی‌، خانه‌های‌ واقعی‌تر و پیچیده‌تری‌ را شاهد خواهید بود. اگر خانه‌ای‌ دلباز و یا همراه‌ با در و پنجره‌ و محیط‌ پر از گل‌ و حیاط‌ را در نقاشی‌ کودکان‌ مشاهده‌ کردید، این‌ امر می‌تواند دلیل‌ روحیه‌ سالم‌ فرزند شما باشد و می‌توانید اینگونه‌ تصور کنید که‌ فرزند شما اعتمادبه‌نفس‌ کافی‌ دارد. در حالی‌ که‌ اگر خانه‌ای‌ بسیار ساده‌ و بدون‌ در را شاهد هستید که‌ به‌ صورت‌ منفرد و با دیوارهای‌ بلند تصویر شده‌ است‌، این‌ می‌تواند بیانگر وابستگی‌ کودک‌ شما به‌ شما در سنین‌ پایین‌تر از هفت‌سالگی‌ باشد و اگر کودک‌ شما این‌ زمان‌ را پشت‌ سر گذاشته‌ باشد، کشیدن‌ اینگونه‌ خانه‌ها می‌تواند دلیلی‌ برای‌ عدم‌ وجود اعتمادبه‌نفس‌ در کودک‌ شما باشد.
? خورشید و ماه‌ و ستارگان‌:

تصویر خورشید به‌ط‌ور معمول‌ بیانگر امنیت‌ و شادی‌ و قدرت‌ است‌ و به‌ عقیده‌ برخی‌ از محققان‌ و پژوهشگران‌ به‌ معنای‌ حضور پدری‌ مط‌لوب‌ و موثر در جمع‌ صمیمی‌ خانواده‌ای‌ متحد است‌. در حالی‌ که‌ اگر این‌ رابط‌ه‌ چندان‌ درست‌ و اساسی‌ نباشد و یا کودک‌ از جمع‌ خانواده‌ احساس‌ رضایت‌ نکند و یا به‌ پدر و بخصوص‌ به‌ نوع‌ رفتار او علاقه‌ای‌ نداشته‌ باشد، خورشید به‌ صورت‌ نیمه‌پنهان‌ در پشت‌ کوه‌ کشیده‌ و یا اینکه‌ اصلا از کل‌ نقاشی‌ حذف‌ خواهد شد و معمولا اگر از کودک‌ خود بخواهید نقاشی‌ بکشد واو از ماه‌ و نقاشی‌ تاریک‌ استفاده‌ نماید، این‌ نشانگر دلگیر بودن‌ و عدم‌ رضایت‌اوست‌.


? استفاده‌ از درختها و سبزه‌زارها:

نکته‌ جالبی‌ که‌ باید در مورد بررسی‌ نقاشی‌ای‌ که‌ کودک‌ شما از درخت‌ کشیده‌ توجه‌ خاصی‌ داشته‌ باشید، آن‌ است‌ که‌ در آغاز باید درخت‌ ترسیم‌شده‌ را به‌ سه‌ قسمت‌ ریشه‌، تنه‌ و شاخ‌ و برگها تقسیم‌ کنید. ریشه‌ نماد ناخودآگاه‌ فرزند شماست‌ و به‌ غرایز او مربوط‌ می‌شود. تنه‌ درخت‌ درحقیقت‌ شبیه‌ترین‌ چیز به‌ ((خود کودک‌)) است‌ و اگر تنه‌ای‌ بلند و استوار و قط‌ور را مشاهده‌ کردید، می‌توانید آن‌ را با اعتمادبه‌نفس‌ و احساس‌ رضایت‌ کودک‌ خود مرتبط‌ بدانید. این‌ در حالی‌ است‌ که‌ اگر درخت‌ کشیده‌شده‌ توسط‌ کودک‌ شما، دارای‌ شاخ‌ و برگ‌ کافی‌ باشد، نشاندهنده‌ این‌ مط‌لب‌ است‌ که‌ کودک‌ دلبند شما با محیط‌ خارج‌ و همنوعان‌ خود به‌ اندازه‌ کافی‌ رابط‌ه‌ دارد و اگر شاخ‌ و برگ‌ و یا هرکدام‌ از بخشهای‌ درخت‌ را به‌ صورت‌ غیرعادی‌ دیدید، این‌ امر نشاندهنده‌ عدم‌ تعادل‌ در فرزند شماست‌.? اتومبیل‌ و وسایل‌ نقلیه‌ عمومی‌:

در جوامع‌ امروزی‌ اتومبیل‌ نمادی‌ از قدرت‌ به‌ شمار می‌رود و به‌ همین‌ دلیل‌ به‌خصوص‌ در نقاشی‌ پسرها به‌وفور دیده‌ می‌شود. پس‌ اگر مشاهده‌ کردید که‌ کودک‌ شما از کشیدن‌ تصویر خود، خودداری‌ کرده‌ و به‌ اتومبیل‌ بها می‌دهد، می‌توانید این‌ امر را نشاندهنده‌ ارتباط‌ خوب‌ وی‌ با دنیای‌ خارج‌ بدانید.? حیوانات‌:
اگر کودک‌ شما در خانه‌ یا هر مکان‌ دیگری‌ شاهد حیوانات‌ باشد و سپس‌ آنها را به‌ تصویر بکشد، این‌ امر مساله‌ای‌ عادی‌ تلقی‌ می‌شود. اما اگر بی‌دلیل‌ از حیوانات‌ و بخصوص‌ به‌ صورت‌ خشن‌ استفاده‌ نماید، این‌ مساله‌ به‌ روحیه‌ ناسالم‌ او و یا احساس‌ گناهی‌ که‌ نمی‌تواند به‌ صورت‌ مستقیم‌ آن‌ را به‌ تصویر بکشد مربوط‌ می‌شود.

 

 

 

 [ دوشنبه 91/11/30 ] [ 9:8 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

الکسا