سفارش تبلیغ
صبا ویژن

نیمکت آخر

ستایشگر معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت نه اندیشه ها را

جنبش سایبری مدافعان حرم

 

حضور جوانان جمهوری اسلامی ایران بر قله های پیشرفت در تمام عرصه ها ،موجب دلهره و لرزش بر اندام تمام مستکبران جهان شده است که برای رسیدن به اهداف شیطانی خود از هیچ تلاشی مضایغه نمی کنند و اخیر با زشت جلوه دادن چهره مسلمانان خواهان تضعیف قدرت و همبستگی امت اسلامی هستند.

هم اکنون نیز در پی شکست های پی در پی در کشورهای سوریه ، فلسطین ، افغانستان ، لبنان و عراق دست نامحرم خود را به سوی حرمین متبرکه اهل بیت دراز کرده اند و با تخریب و بی احترامی به ساحت مقدس آنان معنی واضع دموکراسی و حقوق بشر را به تمام کشورهای جهان نشان دادند.

آنها خودشان هم میدانند که تمام نقشه هایشان در کشورهای اسلامی برملا شده و وتوطئهای آنها دیگر کارساز نخواهد بود بنابراین ما وبلاگ نویسان و سربازان جنگ نرم ، در فضای مجازی به صورت فعال ظاهر میشویم و حمایت خود را از حرمین اهل بیت اعلام میداریم.

 
 

وبلاگنویسان محترم با قرار دادن لوگوی جنبش سایبری مدافعان حرم در وبلاگ ها و وبسایت های خود و با وارد کردن مشخصات خود در قسمت ارسال نظر می توانند به این جنبش وبلاگی بپیوندند و در جنگ رسانه ای علیه مجاهدان اسلامی نقشی را به اندازه ی خود ایفا نمایند[ یکشنبه 93/3/25 ] [ 8:41 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

با مراحل رشد زبانی کودکان آشنا شوید

 

اگر کودک شما قبل از 1 سالگی شروع به صحبت نکرد، مطمئن باشید که تا 15 ماهگی حرف زدن را آغاز و در 18 ماهگی لغات بسیاری را به زبان خواهد آورد و معنی لغات بسیاری را خواهد دانست.
 تنها یک کلمه است که موجب عکس العمل منفی او می‌شود: «نه!»
 

 
رفتارهای حسی اولین کلمات هستند
 
رفتارهای حسی یا آن چه کودک شما می‌فهمد، قبل از کلماتی هستند که او به زبان می‌آورد. زمانی که شما با او حرف می‌زنید، در واقع به رشد زبانی او کمک می‌کنید. اگر او هنوز قادر نیست کلمه‌ای به زبان آورد و هنگامی که با او حرف می‌زنید تنها سکوت می‌کند، در واقع در حال دریافت اطلاعات و لغات است. بعضی از کودکان به تمرین بیشتری نیاز دارند تا برای تولید صدا زبان و دهان خود را با هم هماهنگ کنند.
 
مراحل رشد زبانی
 
قبل از آن که بدانید چه زمانی کودکتان شروع به حرف زدن خواهد کرد، بگذارید مراحل گفتاری را برایتان شرح دهیم.
 
0-3 ماهگی
 
کودکتان به سرعت حرف زدن با شما را یاد خواهد گرفت. یکی از روش‌های ارتباطی کودکان، گریه کردن است. در نگاه اول شاید این گونه به نظر نرسد اما در واقع گریه کردن نیز یکی از مراحل رشد زبانی است و کودک شما بدین طریق می‌خواهد شما را از احوال خود آگاه کند. حتی ممکن است متوجه شده باشید که او به چندین نوع مختلف و با توجه به نیازهایش گریه می‌کند.
 
4-6 ماهگی
 
در سن 4 تا 6 ماهگی عکس العمل کودک شما خنده و یا زمزمه خواهد بود. در این سن او به این روش با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. اگر چه او قادر به بیان کلمات واقعی نیست اما باید بتواند صداهایی شبیه به آن را تولید کند. شما باید حروف صداداری مانند «اه» یا «اوه» از او بشنوید. بعدها او همین حروف صدادار را با حروف بی صدا ترکیب خواهد کرد و کلماتی چون «ماما» و «بابا» را خواهد ساخت.
 
7-12 ماهگی
 
رفتارهای حسی کودکتان در این دوره رشد خواهد کرد. او لغات بیشتر و ساختارهای ساده‌ای چون «نه نه» را درک خواهد کرد. او هنوز قادر به حرف زدن نخواهد بود اما با کمی دقت در رفتارش خواهید فهمید که سعی در ساخت صداهایی که شما بیان می‌کنید، دارد. 7 تا 12 ماهگی دقیقا جواب سوال شما است: کودک من چه زمانی سخن می‌گوید؟ اگر او هنوز حرف زدن را آغاز نکرد، نگران نشوید. او به زودی اولین کلمات را بیان خواهد کرد.
 
اولین لغات کودکان
 
کودک شما اولین لغات خود را در سن 11 تا 14 ماهگی بیان کند. در سن 18 ماهگی او باید تا 20 کلمه را به زبان آورد. البته تمام کودکان این گونه نیستند. اگر در این باره از چند مادر سوال کنید، جواب‌های متفاوتی خواهید شنید. مراحل رشد زبانی کودک تنها برای کمک به پزشکان و والدین کودک در نظر گرفته شده است.
 
از رشد زبانی کودکان نوپا حمایت کنید
 

پیدا کردن زمان دقیق حرف زدن کودکان غیر ممکن است. فرقی نمی‌کند کودکتان حرف زدن را زود با دیر آغاز کرده است، شما می‌توانید به رشد مهارت‌های زبانی و دامنه لغات او کمک کنید. به این نکته‌‌ها توجه کنید:
 
شرح دهید- در طول روز، زمانی که وقت خود را با کودکتان سپری می‌کنید، درباره کارهایی که او و خودتان انجام می‌دهید با او صحبت کنید: «من دارم دو لیوان شیر آماده می‌کنم تا برای صبحانه با هم بخوریم.»
 
رفتاری بچگانه نداشته باشید- با کودک خود به زبانی ساده و واضع صحبت کنید و از لغات و جمله‌های کامل استفاده کنید.
 
لغاتی که کودکتان بیان می‌کند را به درستی تکرار کنید- اگر او به شما گفت «شی» به او این گونه پاسخ دهید: «بله! این شیر است. ما می‌خواهیم برای صبحانه یک لیوان شیر بنوشیم.»
 
بخوانید، بخوانید و بخوانید- تا جایی که می‌توانید برای کودکتان کتاب بخوانید. شعرهای کتاب‌ها قافیه دارند و برای رشد زبانی کودکان بسیار عالی است. لغات قافیه دار باعث می‌شوند که کودک صداها و بخش‌های مختلف لغات را از هم تشخیص دهد.
 
سوال کنید- تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مکالمه دو طرفه بهترین راه برای رشد زبانی است زیرا موجب تمرین مهارت‌های جدید کودکان می‌شود. بنابراین از کودکتان سوال‌هایی کنید که جواب آن به «آره» یا «خیر» ختم نشود. این روش او را وادار به استفاده از لغات و در نتیجه پیشرفت زبانی می‌کند.
 
نام ببرید و توضیح دهید- سعی کنید هر چه را که در اطرافتان می‌بینید برای کودکتان نام ببرید و درباره آن توضیح دهید.[ پنج شنبه 93/3/15 ] [ 12:25 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

اسم شما رنگ دارد، آن را بشناسید!

اسم شما چه رنگی است؟ چی؟ مگر اسم‌ها هم رنگ دارند؟ پس چی که دارند! تازه اگر شما بدانید اسم‌تان چه رنگی است شاید خیلی از مشکلات‌تان در زندگی حل شود. چی؟ باور نمی‌کنید؟ پس این مطلب را تا انتها بخوانید و متوجه شوید که اسم‌تان رنگ دارد و شناسایی این رنگ خیلی در موفقیت شما موثر است.به گزارش بولتن نیوز روان‌شناسان می‌گویند؛ همه ما به نحوی تحت‌تاثیر رنگ‌ها هستیم و به عبارت دیگر (خود) واقعی‌مان را با این رنگ‌ها نشان می‌دهیم. برای اسم هر فرد رنگ مخصوصی وجود دارد. 

که می‌تواند بر زندگی او تاثیر بگذارد. جالب است نه؟! این‌که شما بدانید برای اسم‌تان رنگ مخصوصی وجود دارد و می‌توانید راز شخصیتی خود را از لابه‌لای آن دریابید! باید بسیار جالب و هیجان‌انگیز باشد. پس به موارد زیر به ترتیب ذکر شده کاملا توجه کنید: 

صورتی
قدرت جسمی بالایی دارید به خاطر اراده بالایی که دارید، می‌توانید رویاهای‌تان را به راحتی به واقعیت تبدیل کنید. با مسئولیت‌ها به راحتی کنار می‌آیید و می‌توانید دیگران را در حل مشکلات‌شان راهنمایی کنید. از نظر عاطفی، فردی قوی و عمیق هستید. صمیمیت بیش از اندازه با دیگران سخت است. 

نارنجی
شوخ‌طبعی و بذله‌گویی به‌خصوصی را که به ارث برده‌اید، باعث شده محبوب دیگران باشید. دیگران از بودن با شما لذت برده و انرژی مثبت می‌گیرند. سعی می‌کنید همیشه لیوان را از نیمه پر آن ببینید و با بذله‌گویی خاص خود، محیط را برای انجام کاری مثبت فراهم سازید. آماده کمک به دیگران هستید. رنگین‌کمان زندگی‌تان را دوست دارید تا زندگی را برای دیگران نیز زیباتر کنید. 

آبی
به احتمال قوی دیگران شما را شخصی بدون تعارف و غیر تشریفاتی می‌دانند و شاید هم به همین دلیل برای‌شان جالب هستید. آزادی برای‌تان ارزش زیادی دارد و هرگز نمی‌توانید در محیطی کار کنید که به شما تحکم شود یا زیر نظر قرار دارید. اعتقاد زیادی به حقیقت دارید و برای همین زندگی با تمام مشکلات و سختی‌هایش برای شما ارزشی فوق‌العاده دارد. 

بنفش
عاشق کندوکاو و جست‌وجو در عمق هر پدیده هستید و شاید هم به همین دلیل عشق به علوم ماوراءالطبیعه در شما به حد کافی رشد کرده است. این باعث شده به رشته‌هایی چون فلسفه روی آورید هیچ‌اتفاقی را به راحتی قبول نمی‌کنید. مگر آن‌که خودتان آن‌را شخصا تجربه کرده باشید. برای حل مشکلات نیز راه حل را درون خود می‌جویید. عاشق تنهایی هستید و هماهنگ‌شدن با دیگران کمی برای‌تان مشکل است. 

قرمز
بسیار جاه‌طلب بوده و گاهی برای رسیدن به اهداف خود ممکن است از دیگران هم مایه بگذارید. قرمز رنگ حیات و جسارت است. همیشه تلاش دارید که آشکارا به فعالیت بپردازید و مورد توجه قرار بگیرید. بسیار خونگرم هستید و به سادگی عصبی می‌شوید. ممکن است در اوج شادی نیز ناگهان و با کوچک‌ترین بهانه‌ای اخم‌های‌تان درهم رفته و به لاک خود فرو بروید. باید سعی کنید که از انرژی فوق‌العاده‌تان در جهت مثبت استفاده کنید. 

زرد
بسیار تیزهوش هستید. شخصیتی بسیار خوش‌بین و فعال دارید. هرگز در ابراز آنچه می‌خواهید بر زبان بیاورید، کم نمی‌آورید. به دلیل زنده‌دلی ابتکار و مستعد بودن‌تان در برقراری ارتباطی خوب با دیگران همیشه دوروبرتان پر از دوستان مختلف خواهد بود. 

با وجودی که روحیه بسیار شادی دارید هرگز احساس رضایت نخواهید کرد، مگر این‌که شادی‌های‌تان را با دیگران تقسیم کنید. تنها ایرادی که ممکن است داشته باشید قدرت تخیل و تجسم بیش از اندازه‌تان است که گاهی شما را در خود غرق می‌کند! 

اگر نتوانید انرژی و توان‌تان را در مسیر درستی هدایت کنید درآخر خواهید دید، بیشتر کارهایی که با هدفی مشخص شروع کرده‌اید ناتمام مانده‌اند. 

طلایی
در هر چیزی فقط حد بالای آن می‌تواند رضایت خاطر شما را برآورده کند. از طرف دیگر رفتار و کلام‌تان چنان زیبایی دارد که به‌ندرت ممکن است کسی با شما آشنا شود ولی شیفته‌تان نشود. دانش و آگاهی شما نسبت به زندگی غیرقابل توصیف است. 

به هرچیزی با خوش‌بینی زیاد نگاه می‌کنید. می‌توانید معلم خوبی باشید و تمام تجربیات‌تان را به دیگران نیز انتقال دهید. شرایط منفی را می‌توانید به بهترین موقعیت‌ها تبدیل کنید. 

نیلی
زندگی شما بیشتر به زندگی عارفان شباهت دارد. با عشق و علاقه‌ای که به پاکی و زیبایی‌های دنیا دارید می‌توانید توان و شادی فوق‌العاده‌ای به افراد افسرده ببخشید. علاوه‌بر روحیه و شخصیت نوع‌دوست و انسان‌پروری که دارید از یک حس‌ششم بسیار قوی برخوردارید که از این طریق نیز می‌توانید به راحتی از مشکلات مردم با خبر شوید. 

سبز
برای شما خیلی مهم است که برنامه روزانه داشته باشید. نظم و انضباط برای‌تان اهمیت زیادی دارد. به‌ندرت ممکن است زندگی‌تان آشفته و بی‌هدف باشد. دیگران اغلب برای گرفتن راهنمایی‌های جدی نزد شما می‌آیند. برای حل مشکلات دیگران به‌شدت حرص می‌خورید.

تکامل شخصیتی برای‌تان بسیار حائز اهمیت است و برای وسعت‌بخشیدن به دانش خود، هرگز از آموختن دست برنمی‌دارید. ترجیح می‌دهید به‌جای از شاخه‌ای به شاخه دیگر پریدن، روی هدف ثابتی به فعالیت بپردازید.ادامه مطلب...

[ پنج شنبه 93/3/8 ] [ 1:22 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

جدال چینی ها و رومی ها بر سر هنر

این داستان مثنوی معنوی رو خیلی دوست  دارم اول بار استاد هنرمون سر کلاس برامون تعریف کردن جالب بود برام . این داستان  در مورد مسابقه ای هست که چینی ها و رومی ها بر سر میزان هنرمندیشون با هم دیگه گذاشتن ماجرا از این قرار که:

***************************************************************************************************

قصه رومیان و چینیان از جمله پرنفوذترین داستان‌های نمادین مثنوی (در دفتر اول) است، که با بیانی ساده و قوی نشان می‌دهد که چطور از راه پرداختن و صیقلی کردن روح و جان، و با بالا کشیدن پرده‌های مادی از جلوی چشمان قلب، حقیقت، همان گونه که هست، به‌یک‌باره، و بدون تأمل و اختیار، در آینه? دل انسان مستعد تابیدن می‌گیرد.


نقاشان چینی با نقاشان رومی در حضور پادشاهی, از هنر و مهارت خود سخن می‌گفتند و هر گروه ادعا داشتند که در هنر نقاشی بر دیگری برتری دارند. شاه گفت: ما شما را امتحان می‌کنیم تا ببینیم کدامشان, برتر و هنرمندتر هستید.

چینیان گفتند: ما یک دیوار این خانه را پرده کشیدند و دو گروه نقاش , کار خود را آغاز کردند. چینی‌ها صد نوع رنگ از پادشاه خواستند و هر روز مواد و مصالح و رنگِ زیادی برای نقاشی به کار می‌بردند.

بعد از چند روز صدای ساز و دُهُل و شادی چینی‌ها بلند شد, آنها نقاشی خود را تمام کردند اما رومیان هنوز از شاه رنگ و مصالح نگرفته بودند و از روز اول فقط دیوار را صیقل می‌زدنند.

چینی‌ها شاه را برای تماشای نقاشی خود دعوت کردند. شاه نقاشی چینی‌ها را دید و در شگفت شد. نقش‌ها از بس زیبا بود عقل را می‌ربود. آنگاه رومیان شاه را به تماشای کار خود دعوت کردند. دیوار رومیان مثلِ آینه صاف بود. ناگهان رومی‌ها پرده را کنار زدند عکس نقاشی چینی‌ها در آینه رومی‌ها افتاد و زیبایی آن چند برابر بود و چشم را خیره می‌کرد شاه درمانده بود که کدام نقاشی اصل است و کدام آینه است؟

 

 

 

 

 متن شعرشم ادامه مطلب زدم

ادامه مطلب...

[ پنج شنبه 93/3/8 ] [ 12:45 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

چرا کعبه چهارگوش است؟

"خداوند کعبه را خانه حرام و وسیله قیام و ایستایى براى مردم، قرار داد"

خانه خدا با نام های مختلف در آیات و روایات آمده است. "بیت المعمور"، "بیت العتیق"، "بیت الحرام" و "بیت المحرّم" از نام‌های دیگر خانه خدا هستند که در قرآن به آن اشاره شده است.

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)؛ بیشتر افراد، خانه خدا را با نام "کعبه" بیان می کنند. نام کعبه از شکل ظاهری خانه خدا می آید که به معنای چهارگوش است. "عرش"، "بیت المعمور"، "خانه خدا" به صورت چهارگوش هستند. عرش به دلیل چهار کلمه "سبحان الله"، "الحمدلله"،" لا اله الّا الله" و "الله اکبر" که اسلام بر آن ها استوار است، به صورت چهارگوش است بنابراین بیت العمور و خانه خدا نیز به صورت چهارگوش ساخته شده اند.

"بیت المعمور"

یکی دیگر از نام های خانه خدا "بیت المعمور" به معنای "خانة آباد" است.  براساس روایات و تفاسیرِ صحابه و تابعان، بیت المعمور خانه ای است در آسمان که درست برابرِ کعبه قرار گرفته است.

"بیت العتیق" 

"بیت العتیق" به معنای خانه آزاد است. در آیه ای از قرآن آمده است "سپس آلودگی ها را از خود بزدایند، به نذر خویش وفا کنند و برگرد خانه آزاد، طواف کنند."

احادیثی از ائمه اطهار آمده است. از امام باقر (ع) پرسیدند: چرا کعبه را بیت العتیق نامیده اند؟ امام فرمودند: چون خانه اى است آزاد از مردم، هیچ کس مالک آن نیست. همچنین ابوحمزه ثمالی از امام باقر (ع) پرسیدند: خداوند، چرا این خانه را عتیق نامید؟ امام فرمودند: هیچ خانه اى نیست که خدا بر روى زمین قرار داده، مگر آن که صاحب و ساکنانى دارد، جز این خانه که جز خداى متعال، صاحبى ندارد و آزاد است.

"بیت الحرام"

دربارة وجه توصیفِ کعبه به "البیت الحرام" آمده است که ورود مشرکان به آنجا و پاره ای از اعمال حرام می باشد.

حنان از امام صادق (ع) پرسید: چرا کعبه را «بیت الله الحرام» نامیده اند؟ امام فرمودند: "چون بر مشرکان حرام است که وارد آن شوند."

قرآن کریم خانه خدا را هفده بار و در چهارده آیه، یاد کرده است. دو بار با واژه "الکعبه"، هفت بار با واژه "البیت"، یک بار با واژه "بیت"، دوبار با واژه "البیت الحرام"، دوبار با واژه "البیت العتیق"، یک بار با واژه "بیتک المحرّم" و دو بار با واژه "بیتى".

گفتنى است که "المسجد الحرام" نیز پانزده بار در قرآن یاد شده است و یک بار نیز تنها با واژه "المسجد" آمده است.

منابع

1-     بنیان العمالقه

2-     بنیان جرهم

3-     بنیان مضر

4-     بنیان قریش[ پنج شنبه 93/3/8 ] [ 12:39 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

بر کتیبه چهارصد ساله دور گنبد امام رضا (ع) چه نوشته شده است؟

پس از این که در سال 997 هـ . ق عبدالمومن خان ازبک اقدام به غارت اموال آستان و طلاهای گنبد کرد؛ شاه عباس اول در سفری که از اصفهان با پای پیاده به مشهد داشت مجددا گنبد را طلاکاری نمود و به خط ثلث و با خطاطی علیرضا عباسی با قلم طلایی بر زمینه فیروزه ای در کتیبه کمربندی گنبد نوشته شد که:
بسم الله الرحمن الرحیم من عظائم توفیقات الله سبحانه ان وفق السلطان الاعظم مولى ملوک العرب و العجم صاحب النسب الطاهر النبوی و الحسب الباهر العلوی تراب اقدام خدام هذه الروضة المنورة الملکوتیة مروّج آثار اجداده المعصومین السلطان ابن السلطان ابوالمظفر شاه عباس الموسوی الصفوی بهادرخان. فاستسعد بالمجیء ماشیاّ على قدمیه من دارالسلطنة اصفهان الى زیارة هذا الحرم الاشرف و قد تشرّف بزینة هذه القبة من خلّص ماله فی سنة الف و عشر و تمّ فی سنة الف و ستةعشر.


ترجمه :

به نام خداوند بخشنده مهربان از بزرگترین توفیقات خداوند این بود که سلطان اعظم و مولایِ پادشاهان عرب و عجم و دارنده نسب پاک نبوی و افتخار درخشان علوی، خاک پای خادمان این روضه نورانی ملکوتی و رواج دهنده اثار پدران معصومش یعنی سلطان فرزند سلطان شاه عباس موسوی صفوی بهادرخان افتخار یافت که با پای پیاده از پایتخت اصفهان به زیارت این حرم شریف بیاید و از خالص ترین اموالش این گنبد را به طلا اذین کند که در سال 1010 هجری قمری اغاز شد و در 1016 به پایان رسید.


بنا براین، گنبدى که اینک مشاهده مى شود، همان بنایى است که حدود چهارصد سال از ساخت آن مى گذرد.

منبع : پارسینه[ پنج شنبه 93/3/8 ] [ 12:33 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

غذاهای مناسب برای افزایش حافظه ی کودک
 غذاهای مناسب برای افزایش حافظه ی کودک

 

 

غذاهایی که برای تغذیه کودک انتخاب می‌کنید بر نحوه عملکرد تحصیلی او تاثیر مستقیم دارد. اگر خواهان تقویت حافظه کودک خود هستید و می‌خواهید ذهن وی از رشد و عملکرد مناسبی برخوردار باشد از دادن غذاهای فرآوری شده، نوشابه‌های گازدار و دیگر غذاهای ناسالم به کودک خودداری کنید چرا که این نوع غذاها حاوی مقادیر فراوانی قند و سدیم هستند که باعث کند و ضعیف شدن فعالیت‌های مغزی وی می‌شوند.

در اینجا چند غذای مفید برای حافظه کودک را به شما معرفی می‌کنیم:


 • غلات کامل، آنتی‌اکسیدان‌ها و چولاین
غلات کامل، آنتی‌اکسیدان‌ها و چولاین که یک ماده مغذی است که عمدتا در تخم‌مرغ‌ها یافت می‌شود، برای رشد و تقویت مغز دارای اهمیت خاصی هستند. به این منظور می‌توان از انواع نان گندم و ماکارونی و یا جوی شیرین نشده همراه با انواع توت‌ها به عنوان صبحانه استفاده کرد.

آنتی‌اکسیدان‌ها را می‌توان در انواع میوه و سبزی‌جات خام پیدا کرد. بسیاری از انواع لوبیاها نیز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.


 • اسیدهای چرب امگا 3
اسیدهای چرب امگا 3 را می‌توان در روغن زیتون، آجیل، آووکادو، سالمون و تن ماهی پیدا کرد. اسیدهای چرب عملکرد شناختی حافظه را تقویت می‌کنند.

تخم کتان‌ها نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و خوشبختانه بسیاری از کودکان این ماده غذایی را به راحتی در برنامه غذایی‌شان می‌پذیرند.


 • کلسیم و آب
بدن کودک را همیشه به اندازه کافی مرطوب نگه دارید. هرگز برای مرطوب نگه داشتن بدن کودک به وی نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های صنعتی ندهید.

سعی کنید همیشه در یخچال خود ماست، ‌شیر سویا، پنیر داشته باشید چرا که این مواد غذایی منبع خوبی از کلسیم محسوب می‌شوند.


 • آهن
مصرف آهن، سطح هوشیاری ذهنی و نیز انرژی بدن افزایش می‌دهد. گوشت مرغ،‌ انواع گوشت قرمز، لوبیاها و میوه‌جات خشک از منابع خوب آهن به شمار می‌روند.[ سه شنبه 93/3/6 ] [ 8:57 عصر ] [ شبنم موحد ]

نظر

::

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

الکسا